Det kollektive klædeskab

Tekstilbranchen har et problem med et kæmpe klimaaftryk, voldsomt ressourceforbrug og historier om dårlige arbejdsforhold.

Det er der heldigvis mange der søger at gøre noget ved. En af dem er ”Det kollekltive Klædeskab”.

Det Kollektive Klædeskab er et tøjbyttefællesskab for kvinder i alle aldre, stile og størrelser.

De fleste kvinder kender det: Den smukke kjole som hænger i skabet. Den hænger der bare. Den fejler ingenting, men farven er måske ikke lige dig, eller også passer den ikke længere. Så nu hænger den bare der. Og når kvinden skal bruge en fin kjole, sker der ikke sjældent at man køber en ny.

Om det siger ”Det kollektive klædeskab”:

”Som medlem af Det Kollektive Klædeskab kan du tage kjolen med ned til os, få point for den og i stedet finde noget andet tøj hos os, som er mere dig, eller som du har lyst til at prøve af.

Vi vurderer det enkelte stykke tøj ud fra kvalitet, stand og efterspørgsel og giver det point. Tøjet skal have værdi for andre! De point, du får for dit tøj, er de samme point, som vi ”sætter tøjet til salg for”. Det vil sige, at vurderer vi en sweater til 200 point, så får du 200 point på din konto, og tøjet hænger i butikken til 200 point.

Det koster kun 189 kroner om måneden at være medlem, og så kan du bytte op til 10 stykker tøj ad gangen. På den måde kan du skifte ud i dit tøj og prøve nye styles og farver uden fejlkøb og uden at belaste hverken din økonomi eller kloden.”

Der er i dag 10 butikker fordelt rundt i landet.  Den første butik åbnede i 2015 som et oprør mod overforbruget.

Se en lille film her eller læs her.