Der vil med produktion af vedvarende energi være behov for at lagre energien, da den ikke altid produceres når den skal bruges. I Helsinki har de – efter at have involveret borgerne i en dialog om løsninger – fundet frem til at store varmepumper kan opvarme havvand i store tanke i havnen udenfor byen
Designer Carlo Ratti siger om systemet: ”I den specifikke sammenhæng med Helsinki er det ideelt at bruge havvand til at lagre varme, fordi det er let tilgængeligt i havet uden for byen, ikke kræver nogen dyr transport, hvilket ville resultere i CO2-emissioner og ikke skaber interferens med naturligt økosystem. Det er også let at opbevare havvand i bassiner i havet, fordi vandet indeni har et lignende tryk som vandet udenfor, hvilket forenkler konstruktionens strukturelle krav.”
Konceptet med flydende reservoirer kan være perspektivrigt, da det teoretisk kunne bruges i enhver by, der grænser op til havet, søer eller floder. Læs mere her.