Elektronikgenbrug får et boost

Danmarks første anlæg til genbrug af kasseret elektronik er åbnet i Nørre Aaby på Fyn. Her skal op til 100.000 stykker elektronik hvert år reddes fra affaldsbunkerne. Det er Elretur der står bag.

På anlægget i Nørre Aaby sorterer de så meget ud som muligt, der kan gå til genbrug, ud af den varestrøm de modtager. De modtager småt- og mellemstort elektronik og i Odense håndterer de hårdde hvide varer – og køl. Varerne bliver solgt til deres reparatører – hvor de klargøres, istandsættes og dataslettes (alt databåret) inden det igen bliver sat på markedet.

Meget af det genbrug de udtager, bliver eksporteret inden for EU’s grænser, da vi i Danmark helst vil have det sidste nye. Men som forbruger kan man købe flere af produkterne deres reparatører. Nogle har både internetbaseret og fysiske butikker (bl.a. Recirk og Elrecycling).

Pt er der 14 medarbejdere, men de er i gang med at ansætte yderligere 8 kollegaer – der starter op i det nye år.

Læs mere her.