Regeringen i Tanzania har satset massivt på uddannelse og skolegang, siden landet blev uafhængigt i 1961. Der er bygget mange skoler, især ude på landet, og siden 2001 har det været gratis at gå i grundskolen op til 7. klasse. I 2016 blev undervisningen også gratis og obligatorisk for de næste klassetrin, der svarer til udskoling herhjemme.
Det har haft en enorm betydning for, hvor mange børn der går i skole. Tilbage i 1980’erne og 1990’erne var kun 54 procent af landets børn tilmeldt en grundskole. I starten af 2000’erne var det tal steget til 90 procent i følge Verdensbanken.
Selvom det stadig halter med kvaliteten af undervisningen, betyder det, at langt flere børn end nogensinde kommer i skole i det østafrikanske land – og at langt de fleste nu kan læse og skrive.
Læs mere her.
Fremskridtene når ud i de fjerneste egne. Læs her.