“Hej, mit navn er Marlene Engelhorn. Jeg bor i Østrig og har lige arvet 186 millioner danske kroner fra min afdøde bedstemor. Vil du hjælpe med at uddele mine millioner til et godt formål, som du er med til at bestemme? Så tryk på dette link.”
Nej tak, papirkurv, tøm papirkurv. Det havde jeg i hvert fald gjort, hvis jeg havde fået sådan en besked. Men for et par år siden modtog cirka 10.000 tilfældige østrigere nærmest nøjagtigt det tilbud fra Marlene Engelhorn med posten. Og det vilde er, at det ikke var et svindelnummer.
Marlene Engelholm har nemlig arvet, hvad der svarer til 186 millioner danske kroner. Og hun har faktisk tænkt sig at give dem væk til 50 tilfældige mennesker. På én betingelse: de skal bruge dem på noget godt.
Her kan du se hvad der kom ud af arbejdet med at dele pengene ud.
Spændende