Positive livsvalg bremser demens-risiko

En ny undersøgelse tyder på, at normalt blodtryk, ingen diabetes og ikke at ryge mellem 48 og 68 år kan afværge demens i gennemsnit 13 år.

Akademikere ved New York University Langone Health analyserede data fra en langtidsundersøgelse af mere end 12.000 amerikanske borgere, som blev fulgt i årtier ind i slutningen af ​​livet og overvåget for vaskulære risikofaktorer og demens i midtlivsfasen.

Deltagere uden nogen af ​​de tre risikofaktorer levede næsten 13 år længere uden at udvikle demens end dem, der havde alle tre, bemærkede forskere. Resultaterne bidrager til en voksende mængde beviser, der forbinder positive livsstilsvalg med en lavere risiko for kognitiv tilbagegang.

“Vores resultater argumenterer for, at folk aktivt skal afværge disse faktorer i midtlivsfasen som en strategi for at bevare hjernens sundhed i mere end et tilbagegang,” sagde studieleder Josef Coresh, direktør ved Langone’s Optimal Aging Institute.

Kilde: Positive News

Skriv en kommentar