Ærefrygt viser os, at der er mere der binder os sammen end skiller os

“Trump har indirekte vist os hvad ærefrygt kan udrette: Han ville privatisere alle vore offentlige landområder. Her i Californien elsker vi vores offentlige land, selv højreorienterede podcastværter og bloggere elsker at gå ud i naturen og skyde hjorte. Og der rejste sig en bevægelse mod Trumps forslag, det blev simpelthen lukket ned.”

Det siger Dascher Keltner, der gennem flere år har beskæftiget sig med hvad ærefrygt kan. Han fortsætter: “Jeg tror på, at det var folks oplevelser med ærefrygt i naturen, der gjorde udslaget. Det viser, hvor meget vi egentlig har tilfælles, når vi kommer ned til et dybere niveau af værdier, menneskelige oplevelser – ærefrygt bidrager til at bringe os ind til vores menneskelige kerne.”

Indlægget der stammer fra Zetland er et optimistisk indlæg i en verden hvor der er en stigende tendens til polarisering.

Han nævner ud over naturen syv andre områder der kan kalde på ærefrygt.

Læs eller lyt til artiklen der giver nyt håb om at der er mere der binder os sammen eller skiller os af.