På trods af en af Latinamerikas skrappeste sparepakker har Argentina formået at reducere børnefattigdommen med 1,7 millioner i 2024. Det viser nye tal fra UNICEF og den nationale statistikmyndighed INDEC.
Den samlede fattigdom faldt fra 52,9 procent til 38,1 procent på et halvt år, mens den ekstreme fattigdom blev halveret til 8,2 procent. Det sker samtidig med, at præsident Javier Mileis regering skar offentlige udgifter med fem procent af BNP, og landet oplevede en økonomisk nedgang på 1,7 procent.
Nøglen til fremgangen har været målrettede sociale programmer, blandt andet en udvidelse af børneydelsen (AUH) og øget støtte til mad til de fattigste kombineret med effektiv inflationsbekæmpelse. Inflation faldt fra 25,5 procent til 2,4 procent på under et år, og reallønnen er begyndte at stige igen.
Selvom arbejdsmarkedet voksede til rekordhøje 13,6 mio. beskæftigede, er der fortsat kritikpunkter: 11,5 procent af landets børn lever stadig i ekstrem fattigdom, og AUH dækker i følge ikke kritikere en stor nok andel af behovet.
IMF forventer 5,5 procent økonomisk vækst i 2025.
Kilde: Global Nyt