10 procent af de ansatte i en Portland virksomhed (Maker space) er tidligere fængslede.
Det skyldes Brandon Morlock der selv har siddet i fængsel. Da han blev løsladt fra fængslet i september 2020, ønskede han at skabe en virksomhed, der ville forbedre folks liv. Hans forbrydelse havde været en frygtelig ulykke fire et halvt år tidligere, da han kun var 21: Han havde været involveret i en bilulykke, der dræbte hans ven Ryan.
Før ulykken havde Ryan forsøgt at hjælpe Morlock med at bygge et kollektivt rum, der dels var en privat vejledningsvirksomhed og dels tømrer/ingeniør-inkubator.
Bag tremmer arbejdede Morlock i forskellige fængselsindustrier. I hans første fængsel var der en træbutik, en metalbutik, en autoforretning og en beklædningsfabrik. På Two Rivers Correctional Institution i Umatilla, Oregon, arbejdede han på en møbelfabrik drevet af Oregon Corrections Enterprises. “Jeg fik faktisk værdifulde færdigheder der,” siger han. Han lavede også skovarbejde – fælde træer, fange invasive arter og vedligeholde stier og campingpladser. Da Morlock kom ud af fængslet for fire år siden – midt i pandemien – havde hans fokus ændret sig. Da han ville ære Ryan, gik han i gang med at lancere et maker-space i Portland.
Ja, det er typisk for den Amerikanske tænkemåde. Straf, straf og straf. Ubetinget mord-sag når man slår et andet menneske ihjel, selv hvis det er éns bedste ven. Det er godt at høre om det, vi skal arbejde for en bedre verden hvor vi ikke har den slags lovgivning.
Dejlig artikel i øvrigt som du henviser til – omkring maker-space’t. Meget spændende artikel. Det er jo oplagt at vi skal over i den Norske model, hvor man holder op med at fængsle folk, men i stedet for uddanner dem.
/ David Svarrer