Vigtig fremskridt i kampen mod epilepsi

En teenager med epilepsi har set sine anfald i dagtimerne reduceres med 80 % efter at have deltaget i et banebrydende spor ved hjælp af deep brain simulation (DBS)

Oran, der havde haft alvorlige epileptiske anfald i otte år og ofte havde brug for genoplivning, er det første barn i Storbritannien, der har fået implanteret en DBS-enhed. Otte måneder senere er hans anfald reduceret dramatisk i hyppighed og sværhedsgrad.

Den genopladelige enhed er monteret på kraniet og er fastgjort til elektroder dybt inde i hjernen for at reducere anfaldsaktivitet.

“Forbedringen af ​​livskvaliteten har været uvurderlig for Oran,” sagde hans mor, Justine. “Han er meget mere snakkesalig, han er mere engageret.”

CADET-forsøget blev sponsoreret af University College London (UCL). Flere forsøg er planlagt. “Dyb hjernestimulering bringer os tættere end nogensinde før på at stoppe epileptiske anfald for patienter, der har meget begrænsede effektive behandlingsmuligheder,” sagde UCLs prof Martin Tisdall. “Vi håber, at det i de kommende år vil være en standardbehandling.

Kilde: PositiveNews