Lykke er ikke målet – den kommer og går. Vi skal søge meningsfuldheden. Den er bygget på fire søjler – tilhørsforhold, formål med dit virke, noget større end dig selv og at kunne fortælle historien om dig selv. Det var det der kom ud af Emily Esfahani Smiths interviews med over 100 mennesker. Se hendes fornemme TED-foredrag.
En kommentar til “Meningsfuldhed – ikke lykke – er målet med livet”
Der er lukket for kommentarer.
jep noget større end sig selv
det er det alle religioner prøver at lære fra sig. At be til gud.
og samme med videnskab, prøver også at søge noget større end sig selv, glæden ved at lære fra sig til andre når man har lært noget elegant
buddisme gør også, tilstræber at fjerne ‘sig selv’ fra ligningen, selv løse handlinger, og rigtige handlinger i livet. Via hjertets vej. Den siger at medfølelse for andre mennesker er vejen.
Når vi stræber efter et mål, kan vi ofte miste fokus på nuets glæder
Det prøver meget af buddisme at lære os, zen osv.
Lykken kommer og går, og fremtiden er altid usikker. Men nuet det kan vi tage og føle på:)
Der er mange der lever i fremtiden, eller fortiden. Men det gavner dem aldrig. Buddister siger tit, at nuet er det eneste der er.
Fremtiden = bekymringer
Fortiden=bekymringer, historie som ikke kan ændres
Nuet er det eneste vi kan ændre
Ingen garanti for en fremtid.